MENU
< Zpět

#replechuj

 

NAŠE MISE. 

Nastartovat recyklaci nápojových plechovek v České republice.

Založili jsme asociaci a jdeme příkladem. Chceme rozproudit debatu, inspirovat veřejnost k zamyšlení a všechny výrobce a prodejce nápojových plechovek motivovat ke konkrétním krokům.

Protože každá plechovka se počítá.

Kolik si za svůj život zrecykloval plechovek? Žádnou? Průměrný Evropan jich zrecykluje 8 z 10.

Neboj. Nezlobíme se na tebe. My do teď taky nerecyklovali. Ale přesně to jsme se rozhodli změnit.

Protože kdo, když ne my? Stát? Sám od sebe očividně ne. Budeme ho k tomu muset trochu postrčit. Chceš nás podpořit? Tak #replechuj a mluv o recyklaci plechovek se svým okolím.

 

Naše hlavní cíle?

  • Umožnit lidem recyklaci plechovek, ukázat směr v jejich zálohování a inspirovat ostatní k zodpovědnosti.
  • Nastartovat veřejnou debatu.
  • Zodpovědně recyklovat a zvyšovat podíl zrecyklovaných plechovek v ČR.

 

Naši asociaci WIACA tvoří tři výrobci a prodejci vína v plechovkách. Společně jsme se rozhodli, že finanční zisk není všechno. Uvědomili jsme si, že svůj úspěch musíme začít vracet našemu největšímu věřiteli. Přírodě.

Díky ní máme z čeho naše víno vyrábět a v čem ho také prodávat. V hliníkových plechovkách. Jen naše asociace jich ročně vyprodukuje desítky tisíc. Když připočteme plechovky od piva, energetických nápojů a limonád, dostaneme se k milionům plechovek ročně v rámci České republiky a stovkám milionů v Evropě.

 

V jejich počtu ale problém není. Plechovku, když je recyklována, lze používat pořád a pořád dokola. Jedna k jedné. Od vypití a vyhození plechovky do speciálního kontejneru to trvá přesně 8 týdnů, než z její recyklované reinkarnace piješ znovu. Říká se tomu bezztrátová recyklace.

 

Do spuštění a vzniku projektu se zatím zdarma zapojilo mnoho influencerů, profesionálů i nadšenců z různých oborů. Od fotografů, kameramanů, přes textaře, píáristy nebo webaře. Všichni bez nároku na honorář, ale za to s nárokem na vylepšenou karmu a dobrý pocit, když se nám společně s tebou podaří nastartovat tolik potřebnou recyklaci nápojových plechovek v České republice. Evropa nám v tom totiž dost utekla. Plechovky recyklují už pěknou řádku let.

Na nás je to nejjednodušší ale zároveň to nejtěžší. Začít.

 

A jak začneme?

 

Začneme tím, že budeme naše produkty prodávat se zálohou. Budeme tak zákazníky motivovat k jejich recyklaci v našich prodejních a distribučních místech. Souběžně s tím se také ve všech místech, kde lze naše výrobky koupit, objeví speciální recyklační koše na prázdné plechovky s nápisem #replechuj, které jsme nechali vyrobit. Měl bys je tedy potkat v různých barech, restauracích, vinotékách nebo také v multikinech po celé republice.

Vrácené plechovky pak odvezeme do Rakouska do recyklačního centra. Proč do Rakouska? Protože v České republice žádné podobné centrum, které by zvládlo recyklovat plechovky zkrátka není. Ani státní, ani soukromé. Výstavba takového centra v ČR by pro náš projekt byla obrovským úspěchem.

 

Co dál?

Na celospolečenskou změnu v myšlení a chování potřebujeme naším projektem oslovit co největší masu lidí. Toho chceme docílit primárně pomocí PR a spoluprácí s influencery všeho věku a zaměření na sociálních sítích.

Čím více lidí bude plechovky recyklovat, čím více lidí bude o naší misi a iniciativě mluvit, tím silnější a naléhavější bude i veřejná debata a pod jejím tlakem se k recyklování nápojových plechovek přidají i ti nejzásadnější hráči na trhu jako pivovary nebo výrobci sycených nápojů. V Evropě se dokáží chovat zodpovědně a recyklaci podporovat. Věříme, že to začnou dělat i u nás v České republice.

 

PRO RECYKLACI HLEDEJ TYTO KOŠE

 

O PLECHOVKÁCH

 

  • Recyklovaná plechovka je v porovnání s plastem, papírem i sklem ten nejekologičtější obal. Lze ji totiž recyklovat 1 ku 1 pořád dokola. Jde o takzvanou bezztrátovou recyklaci.

 

  • Plechovky jsou v porovnání se skleněnými lahvemi v mnoha ohledech lepší obal. Jsou lehčí a skladnější, takže se jich do náklaďáku vejde o dost víc než lahví.

 

  • Plechovky jsou nejhygieničtějším potravinovým a nápojovým obalem.

 

  • Plechovka udrží potraviny a nápoje nejdéle trvanlivé. Oproti plastu, sklu nebo korku navíc neumožňuje přístup světla a vzduchu, jenž mají vliv na výslednou kvalitu potraviny nebo nápoje.

 

 

 Dalsší info hledej na www.wiaca.org