MENU
< Zpět

Moje první ryba

18.2.2018

Bylo to už celkem dávno, kdy jsem jako malý kluk chodíval s proutkem kolem vody a pokoušel se přelstít alespoň sebemenší rybu. V tu dobu jsem neměl moc problémů, až na jediný, ulovit konečně rybu a stát se doopravdy rybářem.

Každý den po škole jsem chodil do rybářských potřeb zjišťovat nové a nové lovecké taktiky, které by snad nadobro zlomily moje rybářské prokletí. Navázat správnou montáž, zvolit dobrou nástrahu a nakonec vybrat to správné místo u vody. Nešlo to. Svatý Petr mi házel klacky pod nohy a já už snad ani nedoufal, že se můj líný splávek na hladině někdy potopí.

Byl květnový den roku 2006 a já znovu vytáhl své rodiče k vodě, šel bych raději sám, ale můj táta s mámou byli jiného názoru. Hodiny a hodiny strávené u vody se svým synem je často nudily, ale co by rodiče pro svého syna neudělali. Tento den byl jako každý jiný a já si ani nepomyslel, že se zrovna dnes prolomí mé rybářské prokletí. Jako obvykle jsem na připravenou udici se splávkem napíchl červa a čekal. U hladiny jsem pozoroval vyhřívající se kapry a periferně sledoval můj velký splávek připomínající husí brk. V tom se to stalo. Splávek se potopil. „Co teď?!“ Křičím, čímž vzbuzuji pozornost u mých usínajících rodičů. Zásek. „Je tam, je tam.“ Znovu volám a přemýšlím, co asi je na druhém konci vlasce pod vodou. Nic jiného na světě pro mě teď neexistuje. Svádím svůj první souboj s živým tvorem v životě. To musí být opravdu kus, říkám si v duchu. Ať už se jen vynoří a je moje.

Svatý Petr, patron rybářů, mé přání opravdu vyslyšel a já podebírám svou první rybu v životě. Mé srdce buší jako kostelní zvon a já hledám v tašce metr, ať můžu konečně zjistit, kolik má ryba měří. Úžasné, ouklej 14 centimetrů. „Pošli další“, říkám rybě, když jí pouštím zpátky do kalné vody. A další skutečně přišla, ne jedna, desítky, stovky ouklejí, dále jelci, plotice, kapři, okouni a další krásné, mou milované, ryby. Každá další ryba mi dělala obrovskou radost a já postupně zjišťoval, že jsem svůj život zasvětil rybaření.   

Josef Mareš