MENU
< Zpět

Konec lovu ryb na dírkách. Přijdeme o oblíbené pstruhy?

1.3.2018

Počasí nám letos nepřeje, hladiny rybníků a nádrží zůstávají bez ledové pokrývky a na dírkařském vybavení nám leží prach. Jak si ale zkrátit dlouhou zimní chvíli, když nám rybaření pod ledem nedovolí počasí? Způsobů, jak si aktivně zachytat ryby i v zimě, je hned několik.

První možností je navštívit soukromé revíry, kde se v zimě běžně provozuje rybolov na dírkách.     Na těchto vodách lze většinou bez problémů chytat na přívlač či na umělou mušku ze břehu nebo z mola. Pstruzi dobře reagují na nástrahy, stejně jako při lovu pod ledem a jistě si za nějaký poplatek ulovíte chutný oběd.

Když nebudete mít možnost odjet na soukromý rybník plný nenasytných pstruhů, můžete zkusit štěstí na oblíbeném mimopstruhovém revíru. V tomto případě chce však myslet na extrémní podmínky lovu a tomu i přizpůsobit vybavení a nástrahy. Nejlepším způsobem pro zimní chytání je bezpochyby plavaná, popřípadě feeder. Používáme přitom malé splávky nebo malé krmítka a nevelké množství krmné směsi, která by měla být kvalitnější a nejlépe se slanou příchutí, sůl lze v rozvážném množství do krmení přidat. Jako nástrahu použijeme bílé pečivo nebo jednoho masného červa. Nejdůležitější součástí je však návazec, který by měl být co nejjemnější. Ideální tloušťka vlasce je      0,08-0,1 mm a háček o velikosti 16-18.

V neposlední řadě můžete zkusit něco netradičního, jako je například lov mníka, pro lov této ryby však musíme znát místa jeho výskytu. Ať už jdete v zimě na ryby kamkoliv, nejdůležitější je v tomto období jemnost rybářského načiní, čím jemnější vybavení, tím více úspěchů.

Josef Mareš