MENU
< Zpět

Jarní doteky

Konečně nám po dlouhé zimě roztály ledy na našich revírech a já se letos neuvěřitelně těšil, až vyzkouším nové montáže, které se mi přes zimu dostaly pod kůži.
Řeka, kterou jsem navštěvoval, byla stále tak studená, že mi prvního kapra nenadělila, i když jsem se snažil sebevíc, ale to se prostě tak stává. Hlavně v chladných měsících není každý den posvícení.

Blížily se Velikonoce a já přemýšlel, kam se vydám na ryby. Ve čtvrtek, když jsem dorazil domů, byl rybník ještě z části pod ledem a to i místo, na kterém jsem chtěl chytat. Rybník je to relativně malý, charakterem poměrně mělký, hodně zanesený bahnem a listím z okolních buků lemující hráz rybníka a cestu, která vede po levé straně rybníka. Pravou stranu rybníka tvoří smrkový pás. Díky tomu je v této části rybníka mnoho větví ve vodě a právě na jednom místě, kde je spadlý strom, jsem chtěl chytat.
Páteční ráno pro mě bylo překvapením. Ledová pokrývka byla odváta na druhou stranu rybníka a místo, kde jsem chtěl chytat, bylo volné. Nelenil jsem, vzal věci a chvátal k vodě pro prvního kapra.
Pruty jsem si připravil několik metrů vedle, abych místo nerušil a nezničil si naději na úlovek, hned v prvních chvílích u vody. Na jeden prut jsem navázal esenci zakapanou 16 mm plovku na Ronnie rigu a na druhém prutě jsem na D- rig, dal malou 10 mm popku, také zatraktivněnou esencí. Když většinou přijdu k vodě, nejdříve nahodím pruty bez jakéhokoliv PVA a po dodatečném umotání špalku teprve připnu i PVA. Stejně tak jsem to udělal i dnes. Lehká 60 g nadipovaná betůvka jsem nahodil do blízkosti překážek a vlasec nechal lehce povolený, aby u nástrahy kopíroval dno. Ještě si orientačně měřím teplotu vody, teploměr ukazuje 6°C, nic teplého. Sedl jsem si na podložku, jelikož na krátké vycházky nenosím židličku a začal jsem si připravovat malé PVA špalky z mixu Winterfruit. Aby to bylo 100% správně, zalil jsem špalky Ananasovým liquidem. Sotva jsem domotal druhé PVA, ozval se mi příposlech! Koukl jsem na pruty a prut s malou popkou na „déčku“ byl v křeči. Po chvíli napětí, aby nezajel do všudy přítomných větví, byl první kapr roku v síti podběráku! Sice kapr „násaďák“, ale po zimě mi udělal ohromnou radost. A to zvlášť, když jsem v létě na tomto revíru nechytil ani šupinu.
Fotka je na místě a kapřík pomalu mizí. Super, snad přijde další.
Teď už to tam letí i s PVA špalkem a nedočkavý záběru se těším na další akci. Ta přichází za pět minut dvanáct. Tentokrát druhý prut s plovkou vydráždil zvědavého šupinatého kapříka. Po souboji, kdy si to namířil přímo do stromu, se mi ho daří přitáhnout a podebrat. Moje radost se zdvojnásobila, taktika funguje.

Nechci nikomu radit, protože vím, že na to tady máme jiné odborníky, kteří mají odchytáno daleko víc, ale chtěl bych vám alespoň doporučit 2 věci, které vám mohou přinést úspěch ve studené vodě stejně tak, jako mě.
Za prvé si zkuste vytipovat místa, kde by se kapři mohli po zimě vyskytovat. Pokud vám to budou dávat, například výskoky nad hladinu, jasně najevo, máte vyhráno. Za druhé je dobré předložení voňavé, neokoukané nástrahy, spíše menších velikostí. Mně se osobně nejvíce osvědčila malá popka (10 mm) zalitá esencí, nebo sladidlem. O krmení toto předjarní období jistě nebude, a tak můžeme k nástraze přidat PVA špalek stejně tak, jak jsem učinil já.

Přeji vám pěkný start do nové sezony 2018 a někdy u vody nashledanou !