MENU
< Zpět

Jak začít rybařit ?

Hodně lidí zde bude hledat nějaké rady, tipy, či triky do začátku rybaření.
V tomto článku si však probereme, co je potřeba k tomu, abychom mohli poprvé nahodit na svazovém revíru.
K tomu, abychom mohli chytat ryby, je potřeba vlastnit rybářský lístek, což je vlastně legitimace, která nás opravňuje chytat ryby na rybářských revírech.
V prvním kroku bychom měli kontaktovat místí organizaci neboli pobočný spolek v místě bydliště. Tam vám podrobně řeknou, jak postupovat k získání prvního rybářského lístku.
Pokud vy, žadatelé o rybářský lístek, jste ve školních letech, tak je dobré navštěvovat rybářský kroužek, který probíhá formou přípravy na závěrečné zkoušky.
Tato zájmová činnost probíhá během školního roku, přičemž zkoušky se konají v dubnu. Rybářský kroužek vede místní organizace a probíhá především o víkendu a to většinou 2 hodiny. V tomto rybářském kroužku se probírá rybářský řád, poznávání ryb a děti se učí jednotlivým metodám lovu, ty si většinou mohou vyzkoušet na rybníku, který slouží přímo pro rybářský kroužek, kde můžete v rámci výuky chytat i bez povolenky a rybářského lístku. Praktická výuka neboli rybaření na rybníku pod dohledem lektorů, probíhá hlavně, když je hezké počasí, to znamená na konci léta a začátkem jara. Tato výuka probíhá hlavně v zimních měsících v učebnách, nebo klubovnách. Jde tedy hlavně o to, aby se adept naučil například denní doby lovu, nejmenší lovné míry ryb a poznávat naše ryby. Pokud zkoušky složí úspěšně, tak dostane vyplněnou Žádost o vydání rybářského lístku, která se musí odnést na Obecní úřad s rozšířenou působností, kde vám ihned vytisknou rybářský lístek. Vydání doživotního rybářského lístku stojí 1000 Kč.


Získání rybářského lístku je nejdůležitější krok, ale potřebujeme si ještě vytvořit takzvanou legitimaci, kde bude naše fotka a hlavně se sem budou nalepovat rybářské známky za jednotlivé roky rybolovu, kdy byl zaplacen členský příspěvek.
Až vám, nebo vaší ratolesti bude 16 let, tak budete muset plnit tzv. brigády. Buď si je můžete zaplatit, nebo si je můžete odpracovat. Každá místní organizace si je sama nastavuje a v hodně případech se jedná o 10 hodin práce za rok.
Celková cena za první rybářský lístek a svazovou územní povolenku pro mládež je cca. 2 500 Kč
Samozřejmě k tomu patří i navázání kontaktu s novými lidmi, se kterými se může vydat na ryby.
Pokud mladého adepta rybaření baví, tak se nemusí bát, že by zkoušku nezvládl.

Pokud jste starší a rybářský kroužek navštěvovat prostě nemůžete, tak si jen zavolejte na místní organizaci a tam se domluvte na nadcházející rybářské zkoušky, které se konají začátkem jara, konkrétně v dubnu.
Pokud je organizace seriózní, tak by vám měla poskytnout i učební materiály. Pokud tak neučiní, tak vám nezbývá nic jiného, než se podívat na internet, kde najdete vše, co potřebujete.
Jestliže zkoušky složíte úspěšně, tak si můžete zajít na Obecní úřad s rozšířenou působností, kde vám vydají první rybářský lístek. Dále si zařídíte legitimaci na místní organizaci, kam se lepí známky za jednotlivé roky. Pokud máte zařízený rybářský lístek a legitimaci, tak vám nezbývá nic víc než si jen koupit povolenku na místní organizaci a vyrazit na ryby.
Jako doplněk jsou brigády, které si můžete buď odpracovat, nebo zaplatit při koupení povolenky. Většinou se jedná o 10 hodin práce ročně okolo rybníků. Jedná se především o údržbu, sečení trávy, sekání ledu, výlovy, atd…

Cena za první rybářský lístek a svazovou územní povolenku je cca. 3 000 Kč